Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 28.03.2013 08:52:49 

Altesse Royal z Modrej Zeme

SKORÁ DOSPELOSŤ  Novelizácia  -> Myslím, že takmer 2,5 roka je už správny vek psa na to, aby sa dala zodpovedne opísať jeho povaha. Od času, kedy som sem napísala prvú Tessninu charakteristiku, sme sa posunuli o hodný kus ďalej, prekonali nejaké neduhy, ktoré sa týkali príchodu nového člena do svorky a jeho vplyvu na Tessine konanie..  Obdobie hľadania potencionálnych ohroziteľov bezpečnosti  svorky v cudzích psoch sme prekonali, a verdikt znie: Tessa je naozaj veľmi fajn pes :)
Začnem jej nepredstaviteľnou aktívnosťou, ktorá sa približuje aktivite typickej pre belgické ovčiaky. Je neuveriteľne rýchla, mrštná, vrtká (to mi pripomína - arogantná, necitlivá, keď mi v tej rýchlosti prelamuje kolená...však načo stojím v ceste, že?). Dennodenne potrebuje činnosť, buď precvičovanie poslušnosti, pri ktorej treba cviky rýchlo obmieňať a prichádzať stále s novými a zábavnými podnetmi, inak sa začne nudiť, alebo behanie v záprahu, alebo akékoľvek športové vyťaženie. Po hodine a pol neustáleho aportovania z vody ku mne podišiel chlapík, bývalý psovod Pohraničnej stráže, ktorý cvičil psy na odchytávanie utečencov vo vode a celý čas ma vtedy pozoroval..a dobre mi radil, aby som to časovo nepreháňala, aby ju to aportovanie neprestalo baviť. A rozprávali sme sa spolu ďalšiu polhodinu, počas ktorej sa nepretržité aportovanie z vody natiahlo na 2 hodiny. A stále ju to bavilo :))  Aktívna je ako telom, tak aj mysľou. Neustále sa jej v hlave čosi preháňa, každú chvíľu ju zaujíma niečo iné.. ak ale ide o činnosť, pre ktorú je dobre namotivovaná, celý svet je vtedy pasé a úplne sa oddá. Toto u nej ale kráča po veľmi tenkej hranici  so závislosťou, až chorou, prehnanou. Ak máme so sebou loptičku, iné neexistuje. Ak častejšie využívam lavičky a stromy ako pouličný parkúr, po čase vylieta už z domu k prvej lampe, oblietava stromy úplne svojvoľne, beží od lavičky k lavičke a zabúda sa venčiť. Musím naozaj strážiť tú hranicu, kedy je to ešte k dobru veci, a kedy to už začína prerastať do niečoho abnormálnejšieho. Ale v zásade je to silný pracák a šporťák, viac ako bežný kamarát do nepohody. No dá sa použiť aj ako parťák. Prechádzky s ňou síce nie sú nikdy pokojné, no oddýchnuť si môžem, ak ju vypustím aj s Lukom na placík medzi psy. Hravosť jej síce od dôb mládí ustúpila, no stále sa nájde dosť takých psích kamarátov, ktorí sú jej sympatickí , a teda "prejdú konkurzom"  vhodnosti pre hru s jej veličenstvom. Inak je voči psom väčšinou nevšímavá a riadi sa heslom "Daj pokoj ty mne, dám aj ja tebe." Rovnako nevšímavá je voči ľuďom. Nie nedôverčivá, ale, ako je pre bosíkov typické, nemá potrebu vyhľadávať spoločnosť cudzích ľudí. No hladkať ju môžu všetci doradu, ak chcú. Nemá nikdy nijaké námietky. Rovnako detii. Nerobiia jej problém stiesnené davy ľudí, dokonca ani ak sa v dave kričí, dokonca ani ak sa jej drzý dav dotýka a ťapká po zadku. Ak jej dovolím, razí mi davom cestu, ale väčšinou vyžadujem, aby bola zaradená za mnou a pokorne cupkala, kadiaľ  nás vediem ja. Na mňa je veľmi naviazaná, niekedy až príliš, ale zasa ako je to pre bosíky typické. Je mi , a vlastne celej svorke, úplne oddaná. Neexistuje nič svätejšie.
 
 
 
ZAMLADI   Tessa je suka beaucerona, ktorá nemá nijaké prílišné odchýľky od štandardu, nebyť jej krehkého zjavu, ktorý /zatiaľ/ tak narúša celkový dojem. Má ušľachtilú, noblesne nesenú hlavu zdedenú po otcovi Pongovi, rovný a pevný chrbát, telo obdĺžnikového rámca, správne uhlené končatiny, plynulý a ladný pohyb a ak sa dokáže aspoň na chvíľku ukľudniť, tak aj chvost nesený v tvare písmena "J".
    Je VEĽMI aktívna a energická, rýchla, silná, mrštná a tak trochu zbrklá (nie však v pravom slova zmysle). Táto jej povaha je predurčená pre šport, no už menej pre prácu, ktorej som sa pôvodne chcela venovať prioritne. Keď sa k už spomenutým vlastnostiam pridá vysoká vnímavosť /neunikne jej ani najmenší detail/, všetko sa to nakoniec pri výcviku skopí do, paradoxne, množstva drobných nedostatkov. Jej pozornosť sa počas dvoch sekúnd, kedy vykonáva napr. cvik "sadni", stihne preorientovať zo samotného povelu na pamlsok, na okololetiaci pach, detekovať vo vzduchu muchu, vyslať z mozgu pokyn pre ohyb kolien, zistiť, že mucha práve odletela z exkrementu susedy Brity, začať ohýbať kolená a tlačiť zadok k zemi, prechádza bordové auto s troma pasažiermi, dľa pachovej analýzy vzorky exkrementu zistiť, čo mala Brita na raňajky a:
               a) ak to nie je nič zaujímavé, dokončiť "sadni" a zmlsnúť pamlsok,
                b) ak to bol bôčik, kašľať na "sadni" a zožrať muchu.
Že trhlé? - Taká je Tessa! ;o)
    Napriek všetkému sa to nevylučuje s rozvážnosťou, múdrosťou, citlivosťou a empatickosťou, ktorú zasa badať najmä vtedy, keď je sučina unavená a energia ňou toľko nelomcuje. Má rada psiu spoločnosť. Bez problémov k sebe prijme aj cudzích psích kamarátov, a takisto bez problémov sa ona vie zaradiť  do väčšej skupiny psov. Je mierny vyrývač, no cielene konflikty nevyvoláva. Má svoje limity, ktoré cudzím psom prekročiť nedovolí, no rovnako je schopná a ochotná akceptovať limity tých druhých. Všetko v medziach odtiaľ - potiaľ pre zachovanie nerušenej hry. Vo veľkej miere využíva psie dorozumievacie prostriedky, signály, ktorým už množstvo "dnešných" psov často ani nerozumie. S obľubou ju pritom pozorujem. Skrýva sa v nej taký zakrpatený vĺčok.
    Aj keď sa nadchne pre inú spoločnosť, stále v nej dominuje oddanosť k vlastnej svorke. Sleduje si nás aj počas šialených hier s inými. Kedykoľvek ju z nich odvolám a ona s nadšením pribehne. Za svoju svorku sa stavia aj v napätejších situáciach, ktoré sa snaží mierniť a pacifikovať (napr. keď iný pes nepríjemne dobiedza do Brie). K cudzím ľuďom je skôr odmeraná. Ak ju ale niekto privíta, poteší sa, v rýchlosti prejaví kúsok náklonnosti a zasa beží preč. Máva aj hlasnejšie chvíľky, kedy okoloidúcich už z diaľky zdraví štekotom. Veľa z nich sa tomu neteší a ešte menej vie, že ju stačí ignorovať. Rovnako hlási všetko, čo sa jej nezdá. No pri hlásení to všetko končí - ostatné je čisto v mojich kompetenciách a jej pozornosť sa vtedy obracia na mňa.
    Toto zvieratko k mojej náture perfektne priľnulo. Je to môj zverenček, moja kamoška, moja parťáčka k akejkoľvek činnosti. Eeešte keby chcela byť menej hubatá ;o))
 
PS: Dôkazy o vyššienapísanom je možné nájsť na www.offca.rajce.net
 
                                        
TOPlist