Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 28.03.2013 08:52:49 

Altesse Royal z Modrej Zeme

2010
 
 
 
                                       r. 2010
 
 
 
 
 
A EŠTE                 Kedže som nebola schopná popriať Vám krásne sviatky, posnažím sa napraviť  to aspoň týmto:
 
                  
 
 
 
 
 
29. december       Fotky z venčenia v Dolnej Krupej s Majou a Silvuškou a ich svorkami: http://offca.rajce.idnes.cz/Venc_v_Dolnej_Krupej/
 
                            
                                             
 
 
 
 
 
24. december        Fotky z vianočného hromadného venčenia na Zlatých pieskoch: http://offca.rajce.idnes.cz/Vianocny_venc_DF/
 
                 Huskačka Dizzee na ľade    Ja a Tessa na šmyklavke    Dufňo a Teffňa    Tessa pokúša osud  
                                                      Hromadná foto         
 
 
 
 
 
22. december         Viete, čo je na obrázku? Náš včerajší tréning :)))) Na saniach ja, na lyžiach Majka.  
 
               
 
 
 
 
 
8. december        Chcete vidieť (o dve čísla väčšiu Tessu) Tessninho bracha Araca, žijuceho v Amerike, zjavne veľmi podobne šišnutého, ako sa štverá na detskú šmyklavku? :))  Tadyyy: http://www.youtube.com/user/cwrdenionv#p/u/3/ROhF-50nvGg
 
 
 
 
 
5.december         Prenádherne zasnežené Karpaty, mráz minus 10 °C šlahajúci do tváre (moje biele konce vrkočov, zmrznuté), 4-záprah lšinúci si to lesnými cestičkami, na saniach naložená ja a Majka, kamerujúca tie naše krásne, šikovné obludky - vpredu ako leaderky (a išlo im to skvele) Foxy a Tessa, ktoré sa aj v bežnom živote veľmi ľúúúbia, a ide im to spolu aj v záprahu, vzadu Nicco a Icy. Idú Vianoce, rozprávkový program v TV...užite si ho predčasne a vychutnajte si naše tréningové videjko :)
                            
                              
                                 
 
 
 
 
27.-28. november      Máme po dogtrekkovej sezóne a prišiel čas na opätovné stretnutie organizátorov dogtrekov na Slovensku, aby sme dohodli nejaké drobnosti týkajúce sa uplynulého a budúceho ročníka majstrovstiev. Kašľať ale na organizátorské bla-bla, nestojí za reč pri kráse prírody Oravskej Lesnej, ktorá nás privítala prvým snehom! Teploty stále pod nulou, snižik krásne sypký, vŕzgavý, voňavý.. Nádhera. Škoda, že sme sa tam nemohli zahrabať hneď na týždeň. Pár fotiek, ktoré obsahujú kus z príchodu, ranný výbeh so psami pred chatku a jednu krátku prechádzku tesne pred odchodom, spojenú s návštevou Brzďovej (Peťo Vrábel, organizátor Oravského dogtreku) chalupy s jeho severanov... nájdete tu:
 
 Naša chalúpka  Lukáško a Gora sa hrajú na záverečnú scénu z Popolušky  Tessnička a Lukášove čosik  Brzďove psiska      
 
 
 
 
24.november       Výhradne pre foto-záležitosti týkajúce sa diania okolo Beauceronov na Slovensku som založila rajče "BEAUCERON-SK". A najnovšie si tam môžete pozrieť fotky z Klubovej výstavy SBK, konanej uplynulý víkend: http://beauceron-sk.rajce.idnes.cz/Klubova_vystava_SBK%2C_20.11.2010%2C_Nitra/
 
 
 
 
 
22. november     RTG DBK! Ano, v 2,5 roku sme sa konečne dokopali k objednaniu sa na rontgen. A s malilinkatou dušičkou. Pretože, ako je zo stránky znať, je Tessa jedna hromada kumulovanej energie. Bez pohybu by sa s ňou nedalo existovať. však vlastne len ona môže za to, že sa venujeme toľkým športom. A takto sa nám už v jej troch mesiačikoch podarilo zablúdiť v lese, z čoho bola niekoľko-kilometrová prechádzka, v štyroch-piatich mesiasoch sme začínali s kratšími túrami, vo svojom polroku s nami chodila Tessnička 25-km túry, 2 mesiace nato 30-40km, v necelom roku sme začali blbnúť na agility cvičáku a pomaly zapriahať.. Čiže zaťažovaná bola až príliš, no pekne postupne.
K tomu sa jej dostávalo stravy vyváženej iba tak, ako ju povyvažujem ja, kedže je kŕmená vareným a surovým. A do toho všetkého som si povedala, že je to presda boseron ako lusk, načo by som jej dávala preventívne chondroprotektíva. Chrupaviek má v strave aj tak dosť.
S pomyslením na toto všetko som na verdikt dvoch zadumaných veterinárov čakala ako na ihlách.
Bambula je ale zdravá ako buk a kĺby má AAAAčkové! (DBK 0/0) !!! Prenáramne sa tomu teším!!! 
 
 
 
 
 
13.-14. november  MÁME TOOOOOOOOOOOOOO!!!  Tessa sa na pretekoch psích záprahov na suchu v Revištskom Podzámčí  umiestnila v kategórii BKJW (bikejöring ženy) na prvom mieste s celkovým časom 25min 30s (vzdialenosť 2x 5km), priemernou rýchlosťou 23,3 km/h v náročnom velmi blatistom teréne, pričom ale dosiahla zároveň druhý najlepší čas spomedzi všetkých zúčastnených záprahov týchto pretekov!
Bola tak Beauceronom rýchlejším ako sú špeciálne na rýchlosť vyšlachtené Európske saňové psy, pokladané všeobecne za neporaziteľné :)
  
                                                                
                         
 
 
 
10. november      Vybláznili sme sa na poslednom tréningu pred ďalšími pretekmi. Aaah, ale to bola jazda!!!  5,5km za netuším aký čas, vo velmi peknej rýchlosti, po mlákach, premočenej šmyklavej tráve, cez ešte šmyklavejšie zákruty.. aj málinko nebezpečný kopeček sme mali. Do ciela som ja dobicykluvávala s hlasným radostným smiechom, Tessa bola aj po dobehu celkom v pohode, no neodpustila si jej štandardné vyválanie sa zo všetkých strán v najbližšej mláke :)) (posteľový psík). V teniskách som mala jazierka, z gatí mi tieklo, bunda od bahna, po trase bol pokus utrieť si blato z okuliarov, no "hojno hojno, zlatá rybka, za trest nebudeš vidieť vôbec" -  blátko som si rozmázla :))  A prežili sme, v strašne dobrej nálade. Naše priebežné prežívanie sme si s Majkou (3x husky + kára) počas behu overovali pokrikmi "si celá?", "ty ma chceš zabiť?!", "aaaaaa!" :))
Hlásim, že veci sú vypraté, ešte dnes večer čo-to pobalím a zajtra vyrážame do Revištského Podzámčia! Držte nám opäť raz palce!
 
 
 
7. november       Tak rada by som bola v tréningovom stereotype.. Ale človek mieni, počasie to celé domrví. Celý týždeň bolo teplo tak akurát na to, aby sa zapriahnutý pes upiekol. Ranný chlad nestíham, pretože do roboty odchádzam  ešte za tmy (hodinu predtým je stále rovnaká tma tmúca), no a teplo držalo až do západu slnka. Po západe je zase len tma, na bike sa  ísť nedá. Preto som sa už nevedela dočkať víkendu a ranných tréningov. Tie už máme v tomto momente zdarne za sebou. Je to zvláštne, ale zdalo sa mi, akoby nám tento víkend neprial, akoby sme šli dosť pomaly, ležérnym tempom. Majkin tachometer (my nemáme, my sme si ho odrazili na snehu) ale hovorí, že bežíme cca štandardne. Čo ma núti konštatovať, že si asi moje zmysly začali na tú rýchlosť zvykať. :)) To bude zase sranda, nasadnúť na bike budúcu sezonu, po pol roku oddychu :))
No a včera po rannom tréningu a obednom oddychu, sme si šli užiť romantiky zapadajúceho slnka do Senca na Slnečné jazerá. Tam je to oplotené, môžem psy pustiť bez toho, aby stále pomýšľali na durenie srniek. Takže relax aj pre mňa. Prišli sme len tak-tak, pokoj, ktorý sála z jesenného západu slnka, sme si chvalabohu stihli naplno užiť. A rada sa s vami oň podelím :)
 
                    
 
 
 
30. október        Predpoveď počasia hlása krásne, slnečno, relatívne teplo. To treba využiť na výlet prírodou. No kedže mám aj ja, aj Dušo po chorobe, chcelo by to niečo nenáročné, čo by sa nenazývalo túrou, ale príjemnou párhdinovou prechádzkou. A jedine na veľmi príjemné miesto, z ktorého budeme naplno čerpať energiu, no nebudeme z neho unavení. Voľba padla na našu, za každého ročného obdobia obľúbenú Veľkú Homoľu, na ktorú treba ísť jednoznčne obkľukou cez Zámčisko (to má asi aj väčšie čaro ako samotná Homoľa). A šli sme. Pridala sa k nám aj Majka so svorkou (zväčšenou o jedného člena - Martina)...a fantasticky sme si to užili. Bola to kráásna, upokojujúca,  energiu načerpávajúca prechádzka v nádherne teplom svetle, v tých najkrajších farbách. Sen.
 
            Všade hnedo-červeno      Trochu nám fúkalo :)      Na Zámčisku      Zátišie s machom 
            Majkina Icynka      Zátišie s listom      Rodinná
            Rozhľadňa na Veľkej Homoli      Zmrdíci na rozhľadni       Jesenná romantika      Tessnička na záver    
 
 
 
 
23.-24. október   Bikejöringové preteky v Mošovciach! Výsledok - sme najlepšie na Slovensku!!! ...až na to, že prišli češky. Tož sme štvrté :) Ale nevešiame hlavu, máme veľké šance konkurovať európskej špičke! A my to nevzdáme!
O tom, ako to bolo v Mošovciach, sa dozviete viac v sekcii  ŠPORT
 
                                                                     po dojazde
 
 
 
18. október        V  prípade záujmu sa môžete mrknúť na video z ťahacieho tréningu, ktoré spravila Majka stojac na 3-kolke, ťahaná 3-záprahom. Udialo sa to pri Dunaji v Dunajských luhoch a pozrieť si to môžete tu:
Na začiatku tá čierna postavička, ktorá pomáha odštartovať husky, som ja. Následne prelietam k bicyklu, o ktorý je už zapriahnutá Tessa, a štartujeme aj my. To na videu nie je. Čo tam ale je, je naše predbiehanie záprahu, a to hneď 2x. Čiže nejaké tie sekundičky slávy patria aj nám :))
 
 
 
16. október        Ja to už kašlem. Nebudem si dávať načas s aktualizáciami a rozpisovaním sa, čo kde a ako bolo, pretože to by som nespravila snáď do Vianoc. Nemám čas. Do dnešného dátumu to zhrniem asi nasledovne:
Od onoho fajn Kameňáku sme sa zúčastnili nejakých akcií, na ktoré si už nespomeniem, ale aj takej Orieškiády vo Viničnom, kde zahviezdil Lukáško a vyhral najkrajšieho veľkého orecha!!! Nebola by to Tessnička, keby nechcela pripísať všetky úspechy sveta sebe, a ako správe ambiciózna babizňa, práve v čase, keď sme my s Lukom stáli na stupni víťazov, sa vytrhla Dušovi z ruky a vžžžžmmm za nami :)) No lebo kde sa rozdávajú ceny, tam ona musí určite byť tiež! :))) Moje trdélko. Ja vravím, že to zviera v momente dekorovania presne vie, o čo ide, a náležite si tie chvíle užíva. Ďalej sme ešte v súťaži o nejakú zaujímavosť skončili štvrtí vďaka zohratým chvostom Tessy a Luku, jakožto "biskupské palice".
             Položenie zlého ducha na lopatky!!! A s úsmevom!       Víťazstvo síce len Lukove, ale Tessa nesmie chýbať      Víííťazi  
Dňa psích hier v Devínskej, kde Tessnička pobrala pár cien za pár umiestnení v pár zaujímavých disciplínach, bola to veľmi milá akcia a budem sa jej zúčastňovať vždy, keď to len pôjde.
             Boli sme spolu s huskoškou Foxynkou ťahacou atrakciou pre deti      Zachytali sme si frisbee      Trhanie papiera - trhali sme nakresleného Lukáška :)  
Ďalej bola naša organizácia Malokarpatského dogtreku, kde sme im pripravili šialený, 113-kilometrový LONG. Napodiv nikto z cca 40-tich pretekárov neodstúpil, všetci pretek dokončili. Sú to bojovníci.
             MIDáci pred mlynom      Noční príchodzí      Zábava graduje :))      Lukáško a Andy to vzdali. A spolu.   
Nás o týždeň neskôr čakal Malofatranský dogtrek, ktorý sme nedokončili pre tragickú udalosť s objektívom a moju psychickú nepohodu (pár fotiek dodám neskôr). Ďalej sa musím pochvastať tým, že naša sestrička Adonné zložila skúšku ZM .. no a my sa v týchto týždňoch intenzívne pripravujeme na bkejoringové preteky v Mošovciach, ktoré nás čakajú budúci víkend. Držte palce. Tessničke to už behá veľmi slušne. Športu zdar . A včasným a nestručným atualizáciám tiež :)
 
 
 
13.-14. august   A tak aby som nebola úplne pozadu (aj keď mesiac omeškania je docela dosť), doplním nejaké infošky o našom agility preteku na Kamennom Mlyne, kde sa nám darilo tak nejak, na naše pomery, vešmi štandardne :) Ako obvykle, viac v sekcii ŠPORT spolu s nejakými videami. Bola by škoda, keby sme tie nemali. Fotky sú fajn, ale ri agility proste nestačia. Ale musím tej mojej Tessničke nechať, že nebyť otrasnej odkladačky na štarte, bežala veľmi sústredene a dávala do behov veľa. Šikuľka.
 
            Tessník v múre       na hojdačke       len tak-tak na Ačku    
     Zdroj: www.agility-pedigree.sk
 
 
 
 
18. august       Máme nejaké nové fotky - offca.rajce.idnes.cz/Kosime/ 
 
                 
 
 
 
1. august        Jo a ešte, len tak pre zaujímavosť, aby ste vedeli, sme po dogtreku šli pozrieť Majkinu kobylku Sunny v novom domove, kde som mienila Tessničke vydupať z hlavy to jej oštekávanie koní "lebo je to velké a nepoznám to!".  Výsledný efekt sa dostavil, znechutené ksichty tiež :)))  
 
                   blíži sa kobyla!          Ale však sem pod, nehryzu!           už je to ok 
 
 
 
30. júl - 1.aug NÁŠ PRVÝ LONG = Novomestský dogtrek 2010 = škaredo náročný Považský Inovec v ešte náročnejšom počasí. ŠPORT
 
                                        zapršaná alej
 
 
18.-23.  júl       Bol dátumom konania agility tábora v Trenčíne, jediného, na ktorý sme sa prihlásili. A urobili sme strašne moc dobre!!! Pár slov a nejaké to video treba hľadať v sekcii ŠPORT
 
 
 
3. júla             Sme si odskočili pozrieť a pokecať s ďalšími priateľmi Beaucerona na historicky prvý Víkend s Beauceronom, ktorý sa konal v kepme v Jelenci. So všetkým nadšením jej vlastným sa do organizácie tejto akcie pustila panička našej boseronej sestry Ady, Ivka Kužmová. Patrí jej tza to obrovská vďaka!  Pár fotiek krásnych boseroních hláv a telíčok v pohybe nájdete na http://offca.rajce.idnes.cz/1._vikend_s_Beauceronom_-_Jelenec/
 
          Tessnička ANGEL z Modrej Zeme spleť bosíkov Falco, Oxi a Angel
 
 
26. jún             TESSNIČKA OSLAVUJE 2 ROKY !!!!!  
                        Prešli sme si niečo málo do 40km Oravou v rámci Oravského dogtreku 2010 - viac v ŠPORTe
 
                                                                 
 
 
18.-20. jún      S veľkými očakávaniami a nie tak veľkými ambíciami sme sa, nabudení po tých pár obranách, ktorými sme si prešli kvôli viacboju na Duchonke, prihlásili na obranársky víkend, ktorý už desiatykrát organizuje KK Turčianske Teplice. Report, a neskôr aj fotky a vidá, lze najít v sekcii PRÁCA
                                                   A za takéto nádherné video vďačíme Erike Urbanovej! 
                             
 
 
 
12.-13. jún     V nám známom prostredí Trenčína, medzi nám známymi ľuďmi, tentokrát v pozícii organizátorov preteku, sme si odkrútili náš prvý oficiálny agility pretek s príznačným názvom Trenčianska Pohodička. Ako sa nám vodilo, sa dočítate v sekcii ŠPORT 
 
 
 
9. júna          Tak jednak som našla milý článok, ktorý mi pripomenul onú stráášne fajn udalosť..a sme aj na zle viditeľnej fotke :)
 
                     
 
 
                    Dvak som dnes pádila z práce o dobrú hodinu skôr, aby sme mohli ukázať detičkám v škôlke, že so psíkmi sa dá užiť veľa zábavy, nielen keď sa rozložia agility - prekážky. Ukázali sme, ako sa kompletne skladá (nie preklápa) hojdačka pod veľkým psom, ako šteká veľký es, ako huláka druhý veľký pes, keď je uviazaný a Tessa lieta po parkúre, ale aj aké sú tie veľké psy priateľské k ľuďom, a že vlastne oni ani nie sú tak strašideľní, ako vyzerajú :) A máme z toho aj nejaké fotky a video, za ktoré ďakujeme trenere Janke.
                                    
                                           
 
 
 
7. júna           ...popridávala som do "CHYSTÁME SA" plány na júl
 
 
5.-6. jún        Máme za sebou krásyny víkend na chate s Dušovými kolegami a ich deťmi pri Lošonci.
V sobotu sme po príchode hned vyrazili do okolia a pobrali sme aj dve detičky.. Chlapec a dievča mi po chvíli v tom horku závideli ťahačov (Tto ako essňa s Lukom), a tak som im ich prerozdelila. Nastala obrovská zábava z toho, ako dokážu ťahače ťahať. A najväčšia zábava prišla, ked vyšla na svetlo sveta zázračná formulka "go go go!"  Že chlapec skončil na pupku šúchajúc sa vo vysokej tráve, to nevadíí.. Jeho siláckosť mu nedovolila Tessu ani v tejto situácii pustiť - on ju predsa udrží, je nejaký chlap! :))
Po príchode späť na chatu mi zacengali hviezdičky v očkách - niekto vytiahol bicykle. A tak sme si s Tessničkou aj malinko poťahali..
Mám ohromne pozitívne pocity z toho, že chata bola neoplotená, napriek tomu som mohla nechať psy volne pustené. Tessa trčala pri mne, Luka vyhladával slniečko/tieň/slniečko/tieň a vyvaloval sa v tráve. Tessnička sa celkom vyžívala v sedení medzi ľuďmi, vyhladkaná, vykŕmená, deckami vynaťahovaná - ani nepípla, úplne prirodzene si nechala všetko.. Dokonca s úplným pokojom v duši ignorovala dva vyštekávače (lhasáška a pidi-pudlík), ktorí si velmi radi zapapulovali a hrali pánov chatičky. Tým som za odmenu sem-tam nahnala do gatí ja. :)) 
A ked si vybavím, ako sme tam ležali s Duškom na lehátkach, okolo trávička, vedla mna leží moja najvernejšia Tessnička, a po chvíli sa došuchoce k nám aj Lukáško...aby tak uzavrel náš kruh svätej štvorice.. cítila som sa ako v tej najkrajšej bubline, okolo ktorej sa síce deje a pohybuje veľa vzruchov, ale to nemá šancu narušiť tú NAŠU pohodu a NÁŠ priestor.. Krásne
Konečne cítim, že sme s tými psiskami jeden celok.
 
 
 
08. máj         Už po 14. krát sa na Duchonke pod Považským Inovcom zišli priaznivci kynologického biatlonu, aby súťažili o Pohár starostu obce Prašice. V májovej zeleni na brehu priehradného jazera pripravili organizátori kilometrovú trať pre žiakov, žiačky a ženy, a pre mužov troj kilometrovú. V slnečnom sobotňajšom predpoludní sa na ňu postupne vydávalo 32 pretekárov. Medzi nimi aj my. Viac sa dočítate v sekcii PRÁCA
                                                                          
 
 
07. máj         Šialenosť. Čistá šialenosť, do čoho som nás to zaplietla, aj keď veľmi náhodne. Dostalo sa mi od kamarátky preposlaného linku na akýsi branný viacboj kynológov s otázkou, či si nespravíme sranda - sobotu. Jasné, prečo nie? Malo tam byť niečo ako beh na 1km so psom, hod granátom, streľba, nejaké prekážky. Však všetko úplne v poriadku - zasúťažíme si. No po chvíli mi došlo, že Tessník hára, a teda to môže byť problém. Volala som teda predsedovi usporiadateľského  klubu, či  majú niečo proti háraviciam. Veľmi zhovorčivý pán sa zasmial, že jednu takú už tam majú, a teda kľudne môžeme prísť. Rovno sa ma spýtal, kto sme, čo sme, a či teda určite prídeme, či má aj pre nás chystať občerstvenie. Tak teda fajn, berte môj telefonát ako prihlášku.
Párkrát som si  pomyslela, kde to asi tak sú, tie Prašice.. a čo vlastne dokopy ten viacboj obnáša. Čítam propozície (ano, až po prihlásení sa), keď ma dve veci dvihli zo stoličky!!! Plazenie? Kdeeežebyyy.. Nevieme, neurobíme, skúsime naučiť ale asi z toho nič nebude.. A.. Hladké zadržanie!!! Premietla som si v hlave, čo to obnáša. Rovnako sa mi objavili obrázky, ako Tessa chniape po peškovi ZHORA, a tiež  tie nervózne zákusy.. Och. Reku fajn, zbehneme na cvičák (na to máme jeden jediný deň, dnešok - piatok), aspoň jej ukážeme, že aj také niečo vrámci obrany existuje, a čo sa vtedy robí.. A ako sa zatvári už priamo v akcii, to bude plne na jej rozhodnutí. Totižto my sme v obranách viacmenej začiatočníci, je tam veľa vecí, ktoré treba pomaly budovať, a nie sme ani tak ďaleko, aby Tessa kúsala na rukáv..nebodaj sama XY metrov odomňa prevádzala kúsky s figurantom, aké sa jej a len jej zachcú. Ale na druhej strane viem, že je vysoko vnímavá, chápavá, a mnohokrát jej stačí ukázať, čo treba robiť, a ona to hneď v ďalšom pokuse proste vie.
A tak sme sa doterigali na cvičák, v piatok po práci logicky len na UK-2. Chladná sprcha - háravky nemôžu. Pohladenie dušičky - spravíme to na roli. Chlapcom som vysvetlila situáciu. Ano, treba jej ukázať, čo sa robí pri pojme "hladké zadržanie". Figurant odpovedá: "Dobre, nevidím v tom problém.. A kedy to idete na ten pretek?"  Nooooo.. Zajtra. - Zabehlo mu, zasmial sa.. Ja som sa zasmiala..čo iné mi ostávalo pri mojich blbých nápadoch :))) Skonštatoval, že pri odpovedi "o mesiac" by bol úplne pokojný. A šli sme na vec.
1. pokus - či to vôbec pôjde na rukáv (a ako). Nabudenie Tessy, náprah, skok, PREKRÁSNY, PLNÝ, PEVNÝ ZÁKUS!!!! Skoro som sa roztopila!
2. pokus - rozbeh Tessy s vôdzkou na asi 3 metre. Bez zmeny. Bez chyby.
Ok, tak ideme na 3. pokus - figurant sa malou dušičkou, či ho Tessa nesekne do lýtka, beží.. beží.. po asi 40 metroch behu púšťam Tessu s povelom "Drrž!". Tessa beží, ja nedýcham, Tessa dobieha, odráža sa, ukážkový zákus, drží a nepúšťa!!!!! Ja neomdlievam, aj keď by som rada, ale bežím za nimi. Počas boja sa ma figurant pýta, či vie púšťačky. Je to ďalšia vec, o ktorej viem, že hoci sme to v akcii nikdy nerobili, Tessa pozná význam slova, a teda s najväčšou pravdepodobnosťou to pôjde. Vravím: "Skúsme". A tak figurant prestáva bojovať, ja zruknem:"Pusť!!!" .. a Tessa v momente pustila a dosadla.
Množstvo kecov k tejto veci svedčí o mojom nadšení. Ešte teraz nechápem. Pripúšťam, že zrejme bývam námesačná a po nociach zadžiavame ľudí naokolo.. lebo očitý svedok by nikdy nepovedal, že ten pes je v onej činnosti úplný nováčik a "iba jej ukazujeme, ako sa to robí".  Mala by som jej hovoriť "jej všetalentstvo slečna dokonalá Tesník". Zbožňujem to zvieratko!
Uidíme, čo z toho bude zajtra. Ale už teraz je jasné, že s plazením som ani nehla, a to je aktuálne skoro 23 hodín, a teda ani s tým hnúť nemienim.
 
 
28. apríl         popracovné, veľmi príjemné venčenie s Majkou a jej psami na Zlatých pieskoch, kde to dýcha zeleným pokojom, lietajúcimi peľmi a odkvitnutými púpavami. Dobíjajúce energiu, revitalizujúce telo a myseľ.. http://offca.rajce.idnes.cz/Na_Zlatych_Pieskoch/ 
 
      moje dve antilopy       Luka sa vytešuje v tráve
                                                        
 
 
25. apríla       vznikli fotky zo šantenia Lukina a Tessy so staffíkom Čertíkom, ktorý môj byt okupoval ešte dávno pred ich príchodom do môjho života: http://offca.rajce.idnes.cz/S_Certy_jsou_zerty/
 
 
17.-18. apríl   MALOKARPATSKÝ DOGTREKKING  začal žiť svojim životom, a verme, že do budúcnosti  to psychicky a fyzicky ustojímne a vytvoríme z tohoto podujatia tradíciu. Trek sa tešil veľkej spokojnosti ako súťažiacich, tak ukážkárov a návštevníkov, z čoho sa tešíme hlavne my...a tie tri dni totálneho odpísania tela a mysle ako následok únavy, sú nakoniec úplne zanedbateľné.
Ďakujem tým, ktorí nám pomáhali, ale aj tým, ktorí nám držali palce. Pomohlo!!!
Takže - vidíme sa v septembri, trekári a netrekári!
a fotky z trate niektorých pretekárov nájdete na stránke MKDT.
 
                                                             
 
 
21. apríl             Doplnené nejaké veci v "Chystáme sa" 
 
9.- 11. apríl        V piatok po robote sa nám nejako podarilo skonsolidovať, pobaliť na 2 a pol dňa a naložiť do auta smer Roštín v CZ za Chřibským dogtrekom, kde sme boli prihlásení na MID. Pripravili sme tým pre seba akúsi satisfakciu za to, že na Malokarpatskom dogtreku logicky štartovať nemôžeme. Viac v sekcii "ŠPORT"
 
                                                                                    
 
 
3. apríl               Relax plnými dúškami na chalúpke v Novej Bani. Dúfam, že sa tam budeme ocitať čo najčastejšie. http://offca.rajce.idnes.cz/Chalupa_na_jar/#album
 
             
 
 
25. marec         bol našim veľmi aktívnym, taktiež dovolenkovým dňom, kedy sa k našim radovánkam pridala aj kamoška Lucka s jej holanďanom Márdim a kríženkou z rovnakého "útulku" ako je Luka, Roxinkou. Vybehli sme si zacvičiť a zakúsať k Butykovcom na cvičák, potom zrelaxovať k jazeru, v psom podaní to bol preveľmi aktívny oddych..a nakoniec nejaké zastávky v chovateľských a domov. Plnohodnotne strávený dovolenkový deň. Akurát som chcela počas toho týždňa doma aj niečo poupratovať. HeHeHe :))) 
 
         opustený psík :)  Roxy nevie, že vie plávať 
                                           takto "vie" nabehnúť na zakus len Tessňa :D Márdi 
 
 
24. marca         DOBIEHAM BEZNADEJNE ZAMEŠKANÉ!!!
                      Mala som týždeň "len tak" dovolenky, tak sme si užívali slniečka na dlhých prechádzkach. Jedna z ružinovského jazierka Rohlík:
                      http://offca.rajce.idnes.cz/Poludnie_na_Rohliku/
 
           
 
 
13. marca          ... sme si vyšli na "len tak" túru po Malých Karpatoch s kamoškou Majkou a jej dvoma huskami a dvoma teriérkami, a pridala sa k nám aj tréninguchtivá (rozhýbanie sa pred dogtrekom) Niki a jej Belko. Okruh sme si vymysleli tesne pred štartom, dokonca sme zvažovali zmeny aj za pochodu, pretože miestami bola jemná vrstva snehu nepríjemne a šmyklavo rozčvachtaná, čo nás spomaľovalo. No napokon sme sa rozhodli, že blúdiť proste nebudeme a dlhý okruh cez Marianku šupito - presto zvládneme za svetla. Bodka. Šli sme teda od ŽST Vinohrady - Pod Chlmcom - Pekná cesta - Marianka - Kačín - skoro Klanec - Železná studienka - Kamzík - a víťazoslávne opäť ŽST!!! Podľa www.hiking.sk to je nejakých 23km. Slušné, nečakali sme, že to bude toľko. Tipy boli 15-18km. A neviem, či mi uveríte, pretože sama som neverila, hoci som to mala na očiach - Tessa, šibnutá dora, ktorá sa raz prepáli, ťahala celý čas ako ten najväčší makač! Aby som veci ozrejmila, Tessu aj Luku som mala na postrojoch, oboch pripnutých k sedáku a ťahali. Na začiatku to rozbalili tak, že wau. Hovorím si: "však po 10-tich kilometroch sa zmiernia." No túúdle! Celú dobu tie trdlá ťahali rovnako. A taká Tessa sa ešte po dobrých 18-tich km zapierala do postroja akoby som ja bola poltonový vagón. Že sa do lesa chodí s očakávaním svalovice na stehnách z terigania sa do kopcov? Haháá, ja som nijaké kopce nepocítila. zato tá svalovica na chrbte a lýtkach z brzdenia dvoch konských síl je, jemne povedané, citeľná. Cestou som sa utešovala predstavou, ako budú psíčatká skapaté, ako doma zaľahnú a bude kľud....krásne. Ďaleko od reality. Zaparkujem auto pri dome, otvorím kufor: "No poďte bimbátka, ideme hajať." A ostala som v úžase stáť s nechápavo podvihnutým obočím, keď tí dvaja vyleteli z auta a začali dávať naháňačkové šprinty!!! Túra si ale vybrala svoju daň v nedeľu. Tá sa totiž stala tým vysnívaným dňom kľudu. Vtedy do na nich naplno doľahlo a mne stále plesá srudénko, keď si na tie spinkajúce papuľky spomeniem :) Stálo to za to.
 
 
07. marec         Nedeľné realizovanie sa na prídunajských topoľoch
 
               
 
 
 
21. február         Rozlúčka so zimou na Slnečných jazerách: http://offca.rajce.idnes.cz/Na_Slnecnych_jazerach_konci_zima/
 
 Brinočka sa tvári :)    Tessník pózuje v zapadajúcom slnku    Luka je za vážneho    jumping za loptičkou
 
 
20. februára       sme v sychravom počasí rozmýšľali, čo robiť. Také počasie je ideálne na prácu so psom, kedže športovať a lahodiť si v prírode veľmi nejde, no pritom na cvičákoch je prázdno, pretože ostatným sa nechce ísť ani len tam :o)  A tak reku vzduchoprázdno v peňaženke zrovna teraz nemám, tak to využijeme na kúsačky u p.Butyku v Ivánke. Tessa je v obranách úplný začiatočník, no po figurantovi ide veľmi hbito a veľmi aktívne, akoby to robievala každý deň (predsalen sme s tou Adonné rodina). No zákus už tak super nie je, kedže Tessníkovi záleží na tom, aby sa držala typických čŕt jej predkov - prekusuje jak ďas! K tomu jej nervózna povaha a máme sa čomu venovať najbližších x rokov :o) Ja ale nie som proti, aspoň sa máme s čím pasovať. Po odkúsaní sme si spravili revír na dve plenty, predtým sme trošku polemizovali s figurantom, ako a čo, po otázke "..A nezavesí sa tam na mňa?" som ho upokojila odpoveďou "Nemyslím.." I nezavesila sa, je to šikuľka. Nakoniec pár prekážok, aport cez prekážku, záchrana kvíliaceho Lukáša z odkladacieho boxu a ideme spokojne domov.
 
 
18. február        Natočila som pre Vás jeden z našich ťahacích tréningov. Zrejme to je posledný na snehu. Viac v sekcii "ŠPORT"
 
                                                                           
 
 
 
 30. januára           Sme opäť raz podnikli, v poradí už druhé, stretnutie priateľov Turistiky so psom, tentokrát so štartom a cieľom v Rači. Zohľadnili sme možnosť defenzívy metrových závejov a teploty nezlučiteľnej so životom, boli sme ochotní prerývať chodníčky a šli sme do toho s rizikom nutnosti nasávania rumu , naplánovali sme teda len 11km a riskli sme to! A oplatilo sa /aj napriek tomu, že predpoveď desať dní pred akciou hlásila na onú sobotu -18°C/. Napokon sa počasie zľaklo počtu učastníkov, ktorých rozklad by mamke prírode zožral citeľné množstvo energie, nahodilo prívetivú teplotu okolo -2°C až nula, chodníček sme prerývali len jeden, a aj to za všetkých urobilo len pár ľudí ženúcich sa dopredu :) Na chvilku vykuklo aj slniečko a celá prechajda bola veľmi príjemná. Asi 26 psov a zrovnateľné množstvo ľudí si takéto vydýchnutie v prírode na čerstvom vzduchu pochvaľovalo. Ja som spojila príjemné s užitočným a detičky moje dve som si nahodila do postrojov, pripla o sedák a ideme, ideme, ideme! Tessník berie akúkoľvek prácu ako poslanie a ťahala a ťahala a spomaľovala a zrýchľovala veľmi aktívne, šikovne, citlivo. Prosto je perfektná. Luka je také trdielko...raz zatiahol spolu s Tessou (to mi bolo sveta žiť a nožičiek predhadzovať, keď ostatní funeli, že kopec), raz sa zaradil za mňa, no vzápätíí bol čerrnou rukou pána (mňa) vyhodený predomňa, raz zasa jakožto potomok vyžly  to strhol doprava na chodníček vyšlapaný zverou, vtedy ho šnúra s amortizérom odpinkla späť a on ostal kukať s očami do polovice vypadnutými z očných jamiek.. Skrátka bolo fajn. Fotky tu: http://tsp.rajce.idnes.cz/Stretnutie_priatelov_TSP%2C_30._januar_2010%2C_Raca/
                             a tu: http://emyelza.rajce.idnes.cz/Raca_trek_300110/
                     
 divočák      Soňa s Lukom - požičala som :)          My všetci    
 
 
27. január             Pár fotiek z večerného ťahacieho tréningu, kedy sme sa ešte stále neodvážili zviazať 4-záprah z dvoch husiek a dvoch ovčiackych klonov - Tessy a Márdiho. Najskôr šli husky spolu s huskáčskym nováčikom Niccom, potom sme skúšali dvojzáprah Tessy a Márdiho, čo dopadlo nad očakávania nepodarene :o) pretože Tessa nervózna na štarte a Márdi nervózny na trati.. amen. Nakoniec šli husky a Márdim v trojzáprahu a Tessa sama. A musím Tessničku velmi pochváliť, pretože túto rýchlu trojku dokázala sama predbehnúť!!! Hneď po tom, čo jej docvaklo, že predbiehacie manévre sa nerobia durch cez predbiehaný záprah, ale treba ich obíííííííísť :o) No šikulka! Za fotky vďačím Majke.
 
   Letisko Vajnory          ksichty pred štartom          a štartujú - Foxy, Icy a Nicco              
 
     príjazd            rozhádaní manželia          a štartujeme! (ja som ten škriatok na sánkach) 
 
 
24. január             Ukážky agility pri Medzinárodnej výstave psov v Trenčíne, viac v sekcii  ŠPORT
 
 
16. januára           sme vytiahli dve kamošky so skamošenými psami  (Lucia s Tessiným klonom, holandanom Márdim a Baša s najkrajším borderákom Balladom) na zľadovatelé chodíky smer Sandberg a Devín. Bola to perfektná prechádzka, akurátna na sobotné zmrznuté popoludnie. Psy si vzájomnú prítomnosť naozaj skvele užili, celý čas blbli, na napriek tomu boli  kupodivu ovládateľní :o), my sme si, ako kamzíky, pochodili aj mimo lesných chodníkov len tak z kopca a naspäť do kopca, odtiaľ pokukali rakúske zeme (aj oni majú sneh) a bolo nám všetkým taak faajn. Aj fotky sú: http://offca.rajce.idnes.cz/Na_Sandberg/
 
 Sandberg  Kozy horské - Márdi a Tessia  hrad Devín a sútok Dunaja a Moravy  my všetci...okrem Duša
TOPlist